Jedným z tradičných slovenských folklórnych opracovaní dreva bola výroba bačovského riadu, palíc, foriem či jednoduchých „handmade doplnkov“ na salašoch.
Spracovanie dreva na Slovensku: Jedným z tradičných slovenských folklórnych opracovaní dreva bola výroba bačovského riadu, palíc, foriem či jednoduchých „handmade doplnkov“ na salašoch. Základ tvorili svory, samorasty, hrčiaky, grbáne a iné prírodné skvosty, ktoré sa už pomaly vytrácajú aj zo samotnej terminológie. Tradičné spracovanie a ručná práca je dnes nahrádzaná sériovou výrobou, ktorá potláča unikátnosť výrobkov.
Majster, remeselník i umelec svojou robotou vdychoval život svojim produktom, ktoré mohli následne niesť svoj príbeh ďalej. K čomu je dokonalosť strojovej výroby, ktorá v sebe neukrýva snahu, pot, dokonca ani mozole svojho autora? V dnešnej dobe je ťažké nájsť tú správnu rovnováhu medzi týmito dvomi svetmi. Napriek tomu je našou snahou ich vzájomne prepojiť. Hľadáme cestu medzi tradičným a moderným. Medzi dokonalým ale i nedokonalým. Myslím, že práve to robí naše výrobky jedinečnými.
Svor, ktorý bol využívaný tradične ako črpák alebo miska sa v našich rukách premieňa na štýlovú lampu. Narezaný samorast zaliaty do epoxidu na dizajnový stôl, či starý dubový trám na stenový profilový dekor. Moderné technológie vsadené do niektorých z našich produktov umožňujú reguláciu intenzity svetla ba dokonca i bezkontaktné nabitie telefónu – využitie je obmedzené len fantáziou. A tej máme v DOMORASTE dostatok. Staňte sa súčasťou nášho sveta kreativity a funkčného dizajnu a oživte spracovanie dreva na Slovensku.
„Nechoď vždy len po vychodených cestách lebo tie vedú len tam kde už boli iní“–
(Alexander Graham Bell)
Nájdite inšpiráciu, vedomosti a krásu skrytú v detailoch našich článkov.